زندگینامه مایکل جردن و ۲۰ درس زندگی از او برای تبدیل شدن به بهترین نسخه خودتان

با اجماع همگانی، مایکل جردن به عنوان برترین بسکتبالیست تمام دوران شناخته می‌شود. هرچند، خلاصه‌ای از دوران حرفه‌ای او در بسکتبال و تأثیرش بر این ورزش، هرگز به طور کامل نمی‌تواند حق مطلب را ادا کند. او یک ورزشکار فوق العاده با ترکیبی منحصر به فرد از اصول محکم، ظرافت، سرعت، قدرت، هنر، توانایی بداهه ‌پردازی و عطش سیری‌ناپذیر برای رقابت بود. جردن به تنهایی مفهوم سوپراستار NBA را بازتعریف کرد.

حتی سوپراستارهای هم‌عصر او نیز جایگاه بی‌نظیر جردن را به رسمیت می‌شناختند. مجیک جانسون گفت: «یک مایکل جردن وجود دارد و بعد از او، بقیه‌ی ما هستیم.» لری برد پس از یک بازی پلی‌آف که در آن جردن در تنها فصل دوم حضورش در لیگ، 63 امتیاز مقابل بوستون سلتیکس کسب کرد، درباره‌ی این بازیکن جوان چنین گفت: «خداوند در لباس مایکل جردن.»

لیستی مختصر از مهم‌ترین دستاوردهای او به شرح زیر است:

بهترین بازیکن سال تازه‌وارد
پنج بار باارزش‌ترین بازیکن NBA
شش بار قهرمان NBA
شش بار باارزش‌ترین بازیکن فینال NBA
ده بار حضور در تیم اول آل-ان‌بی‌ای
نه بار حضور در تیم اول آل-دفاعی NBA
یک بار کسب عنوان بهترین بازیکن دفاعی سال
14 بار حضور در بازی آل-استار NBA
سه بار باارزش‌ترین بازیکن بازی آل-استار NBA
حضور در تیم منتخب پنجاهمین سالگرد NBA
کسب ده عنوان آقای گلی – رکورد NBA و کسب این عنوان برای هفت سال متوالی که با رکورد ویلت چمبرلین برابری می‌کند
بازنشستگی با بالاترین میانگین امتیاز در NBA (30.1 امتیاز در هر بازی)
ورود به تالار مشاهیر بسکتبال

با این حال، تأثیر او فراتر از جوایز و قهرمانی‌هاست. او به عنوان یک پدیده در دوران تازه‌کاری‌اش وارد لیگ شد و با گام‌های اول بی‌نظیر و حرکات نمایشی و دانک‌هایش امتیازهای زیادی کسب کرد و دوران حرفه‌ای خود را به عنوان یک نماد فرهنگی به پایان رساند. او در این مسیر به یک قهرمان واقعی تبدیل شد که با توانایی‌های پویای خود در زمین و حس شخصی‌اش در استایل که به عموم مردم معرفی می‌شد، پیشگام جهانی‌ شدن NBA شد.

او ستاره‌ای قابل دسترس بود که توانست چهره‌ای مرموز را حفظ کند. او به‌عنوان «ایر جردن» در یک کمپین تبلیغاتی کفش‌های کتانی و تاییدکننده‌ی سایر محصولات و همچنین ستاره‌ی فیلم «اسپیس جم» شناخته می‌شد. با این حال، او دو بار در دوران بازنشستگی ناپدید می‌شد و تنها برای آخرین بار پس از فصل ۲۰۰۲-۲۰۰۳ کفش‌هایش را آویخت.

اگرچه در بروکلین به دنیا آمد، جردن در آرامش بیشتر کارولینای شمالی بزرگ شد. او که پسر دlores و James Jordan بود، پیوند خاصی با پدرش داشت که در آن، عشق اول هر دوی آن‌ها ورزش بیسبال بود. با این حال، به دنبال برادر بزرگترش، لری، که او را می‌ستود و خودش یک ورزشکار فوق‌العاده بود، جردن شروع به بازی بسکتبال کرد.

او در دوران دبیرستان به دبیرستان Laney در Wilmington، کارولینای شمالی رفت، اما به عنوان یک دانش‌آموز سال دوم لاغر ۱۵ ساله، از تیم بسکتبال varsity کنار گذاشته شد. تابستان قبل از سال سوم دبیرستان، قد او به ۱ متر و ۹۱ سانتی‌متر رسید و مسیرش به سمت سوپراستار شدن آغاز شد.

جردن که در قلبش یک طرفدار تیم بسکتبال دانشگاه کارولینای شمالی (Tar Heel) بود، به عنوان یک دانش‌آموز دبیرستانی که کل آمریکا او را می‌شناخت، به دانشگاه کارولینای شمالی رفت. او به عنوان یک دانشجوی سال اول، تا حدودی در سایه‌ی دانشجویان سال بالایی James Worthy و Sam Perkins بازی کرد. با این حال، او در بازی قهرمانی NCAA در مقابل جورج‌تاون و یک دانشجوی سال اول درخشان دیگر، پاتریک یوینگ، که جردن بعداً در NBA نیز سد راه قهرمانی او می‌شد، خوش درخشید. جردن با یک پرتاب 16 فوتی با 18 ثانیه باقی مانده بازی، 16 امتیاز کسب کرد، 9 ریباند به دست آورد و سبد برنده را برای پیروزی 63-62 به ثمر رساند.

او در سال دوم به عنوان بهترین بازیکن دانشجویی سال توسط مجله‌ی The Sporting News انتخاب شد. او این جایزه را به عنوان دانشجوی سال سوم نیز به همراه جوایز Naismith و Wooden دریافت کرد. او پس از سال سوم با سومین انتخاب کلی در درفت سال 1984 NBA توسط شیکاگو بولز انتخاب شد.

۲۰ درس از مایکل جردن برای اینکه بهترین خودتان باشید

۱. به بازی اعتماد کنید

«با بازی صادق باشید، چون بازی هم با شما صادق خواهد بود. اگر سعی کنید در بازی میانبر بزنید، بازی هم با شما میانبر خواهد زد. اگر تلاش کنید، چیزهای خوبی نصیبتان خواهد شد.» – مایکل جردن

مایکل جردن باور داشت که هر چقدر برای چیزی تلاش کند، همان اندازه نتیجه خواهد گرفت.

اگر به طور کامل به بازی اعتماد نداشته باشید – اگر فکر می‌کنید «ناعادلانه» یا «تقلبی» است – در اعماق وجودتان انگیزه نخواهید داشت که همه چیز خود را بدهید. با چنین ذهنیتی، حتی قبل از شروع، باخته‌اید.

Michael Jordan Postgame Locker Room Celebration

چه در زندگی، چه در کسب و کار و چه در بسکتبال، همان چیزی را به دست می‌آورید که برایش تلاش می‌کنید. به این جمله ایمان داشته باشید:

«اگر کار کنید، پاداش می‌گیرید. در زندگی میانبر وجود ندارد.»

۲. اصول را به طور کامل یاد بگیرید

«می‌توانید هشت ساعت در روز تمرین پرتاب توپ کنید، اما اگر تکنیکتان اشتباه باشد، تنها در پرتاب اشتباه خیلی خوب می‌شوید. اصول را به طور کامل یاد بگیرید و سطح همه کارهایی که انجام می‌دهید بالا می‌رود.» – مایکل جردن

بسکتبال هم مثل هر چیز دیگری است: بیشتر به انجام درست تمام حرکات اولیه بستگی دارد. هنگامی که اصول را به طور کامل یاد گرفتید، یک پایه محکم برای پیشرفت خواهید داشت.

جردن هشدار می‌دهد که وقتی «از اصول دور می‌شوید… ممکن است بازی، کار در مدرسه، شغل شما… هر کاری که انجام می‌دهید، با شکست مواجه شود.»

۳. از والدین خود بیاموزید

شاید انتظار داشته باشید که قهرمانان دوران کودکی مایکل، سوپراستارهای NBA مانند جری وست و کریم عبدالجبار باشند، اما اشتباه می‌کنید.

«قهرمانان من همیشه پدر و مادرم بوده‌اند و هستند. نمی‌توانم تصور کنم که قهرمان دیگری داشته باشم.» – مایکل جردن

احترام و تحسین جردن برای والدینش یکی از کلیدهای موفقیت اوست.

۴. هر روز تمرین کنید

«من هر روز سه ساعت عرق نمی‌کنم فقط برای اینکه بفهمم عرق کردن چه حسی دارد.» – مایکل جردن

وقتی جردن برای اولین بار برای تیم بسکتبال دبیرستانش تست داد، در تیم اصلی قرار نگرفت. او در مصاحبه‌ای با ESPN در مورد احساس خود گفت:

«نبودن در آن تیم شرم‌آور بود. آنها لیست بازیکنان را منتشر کردند و برای مدت طولانی اسم من روی آن نبود. یادم است که خیلی عصبانی هم بودم، چون بازیکنی در آن لیست بود که به اندازه من خوب نبود.»

جردن شرمندگی و عصبانیت خود را در تمرینات به انگیزه تبدیل کرد:

«هر وقت که در حال تمرین بودم و خسته می‌شدم و فکر می‌کردم باید متوقف شوم، چشمانم را می‌بستم و آن لیست را در رختکن بدون اسمم می‌دیدم… این کار معمولاً دوباره مرا به حرکت در می‌آورد.»

جردن قبل از اینکه به بهترین بازیکن زمین تبدیل شود، با بهتر شدن در تمرینات از همه پیشی گرفت. تا پایان دوران حرفه‌ای خود، مایکل به عنوان اولین نفری که به سالن بدنسازی می‌رفت و آخرین نفری که از آن خارج می‌شد، شناخته می‌شد.

۵. مدرسه مهم است

جردن تصمیم گرفت یک سال زودتر از دانشگاه کارولینای شمالی ترک تحصیل کند و در درفت NBA شرکت کند. در سال 1984، او بدون مدرک دانشگاهی کار حرفه‌ای خود را آغاز کرد.

با وجود موفقیت اولیه در NBA، جردن تصمیم گرفت به مدرسه بازگردد. در سال 1986، او برای کسب مدرک به کارولینای شمالی بازگشت.

۶. نگذارید مردم در ذهن شما نفوذ کنند

«سعی در انجام همه کارها و راضی کردن همه افراد کار سختی است… نمی‌توانم با تصور دیگران از اینکه من چه کاری باید انجام دهم یا نباید انجام دهم زندگی کنم.» – مایکل جردن

در سال اول حضورش در NBA، جردن توجه زیادی را به خود جلب کرد. مجله Sports Illustrated فقط یک ماه پس از شروع کار او در NBA، او را با عنوان “یک ستاره متولد شده” روی جلد خود قرار داد.

تمام آن توجه سریع خشم برخی از کهنه‌کاران NBA را برانگیخت. آنها تصمیم گرفتند در بازی All-Star جردن را “محاصره” کنند و به سادگی توپ را به او پاس ندهند.

اما جردن تسلیم نشد. هنگامی که فصل عادی از سر گرفته شد، او به بازی درخشان خود ادامه داد و جایزه بهترین بازیکن سال را به دست آورد. جردن ثابت کرد که لازم نیست اجازه دهید افراد دیگر در ذهن شما نفوذ کنند.

۷. یاد بگیرید با شکست کنار بیایید

«شکست باعث می‌شود حتی سخت‌تر کار کنم.» – مایکل جردن

جردن همیشه برنده نبود.

اولین باری که او به NBA رسید، تیم او، شیکاگو بولز، در همان دور اول حذف شد. دو سال بعد، آنها توسط بوستون سلتیکس با اختلاف زیادی شکست خوردند. پس از آن، بولز سه سال متوالی توسط دیترویت پیستونز مغلوب شد.

تنها چیزی که جردن می‌دانست شکست بود. اما این فقط باعث شد او بخواهد بهتر شود. او گفته است: «همه در چیزی شکست می‌خورند. اما نمی‌توانم قبول کنم که تلاشی نکنم.»

«در طول دوران حرفه‌ای‌ام، بیش از ۹۰۰۰ پرتاب را از دست داده‌ام. تقریباً ۳۰۰ بازی را باخته‌ام. در ۲۶ موقعیت به من اعتماد شده است که آخرین پرتاب برای برد را بزنم… و از دست داده‌ام. بارها و بارها و بارها در زندگی‌ام شکست خورده‌ام. و به همین دلیل است که موفق می‌شوم.» – مایکل جردن

۸. ترس یک توهم است

«می‌دانم که ترس برای برخی افراد یک مانع است، اما برای من یک توهم است.» – مایکل جردن

ترس‌ها می‌توانند به خودی خود محقق شوند. گاهی اوقات تنها چیزی که شما را از موفقیت باز می‌دارد، ترس از شکست است.

وقتی ترس‌های خود را رها می‌کنیم، آزادیم که جسورتر باشیم و از فرصت‌های خود به طور کامل بهره‌برداری کنیم.

۹. فقط انجامش بده

«بعضی‌ افراد می‌خواهند اتفاق بیفتد، برخی آرزو می‌کنند اتفاق بیفتد، برخی دیگر آن را رقم می‌زنند.» – مایکل جردن

سه نوع آدم وجود دارد. جردن از آن دسته افرادی است که آن را رقم می‌زنند.

شما جزو کدام دسته هستید؟

۱۰. به تنهایی نمی‌توانید موفق شوید

«اگر به عنوان یک تیم فکر کنید و به عنوان یک تیم به موفقیت برسید، موفقیت‌های فردی خود به خود به دست می‌آیند. استعداد بازی‌ها را می‌برد، اما کار گروهی و هوشمندی قهرمانی‌ها را به ارمغان می‌آورد.» – مایکل جردن

در طول دهه ۸۰، جردن دستاوردهای شخصی زیادی کسب کرد (قهرمانی در امتیازآوری، جوایز باارزش‌ترین بازیکن لیگ و «بهترین بازیکن دفاعی سال»). اما هیچ قهرمانی‌ای به دست نیاورد.

این قهرمانی‌ها تا زمانی که او از کمک اسکتی پیپن، هوراس گرانت و فیل جکسون برخوردار نشد، به دست نیامد.

۱۱. برتری خود به خود گویاست

در دوران اوج خود، بولز هر ورزشگاهی را که در آن بازی می‌کرد، چه در خانه و چه در خارج از خانه، پر می‌کرد.

اما چیزی که باعث جذب جمعیت زیاد می‌شد، بخش بازاریابی نبود. عملکرد فوق‌العاده‌ای بود که جردن و هم‌تیمی‌هایش به نمایش می‌گذاشتند.

«بگذارید بازی شما ابزار تبلیغاتی یا بازاریابی شما باشد.» – مایکل جردن

وقتی دائماً محصولی عالی ارائه می‌دهید، مردم متوجه می‌شوند. هیچ شرکت بازاریابی‌ای لازم نیست.

۱۲. انتظار داشته باشید که پرتاب‌هایتان موفق باشد

«قبل از اینکه بتوانید به چیزی برسید، باید آن را از خودتان انتظار داشته باشید.» – مایکل جردن

اگر جردن نمی‌توانست به این خوبی «پرتاب‌های مهم» را بزند، هرگز به یک اسطوره تبدیل نمی‌شد.

بارها و بارها، جردن در ثانیه پایانی یک بازی سرنوشت‌ساز توپ را در دست داشت و… سوت. در تمام آن لحظات حساس، او هرگز تصور نمی‌کرد که توپ وارد حلقه نشود:

«من هرگز به عواقب از دست دادن یک پرتاب مهم فکر نمی‌کردم… وقتی به عواقب فکر می‌کنید، همیشه به یک نتیجه منفی فکر می‌کنید.»

در لحظات حساس، باید کاملاً به موفقیت خود اطمینان داشته باشید.

چگونه بیشتر شبیه مایک جردن شوید:

لحظه‌ای وقت بگذارید و به چیزی که بیش از هر چیز می‌خواهید به آن برسید فکر کنید. آیا کاملاً انتظار دارید که آن را محقق کنید؟

اگر پاسخ شبیه به «نه» است، وقت آن است که در نگرش خود تغییری ایجاد کنید. به یاد داشته باشید که هر بار که جردن برای یک پرش اقدام می‌کرد، انتظار داشت توپ وارد حلقه شود.

۱۳. وقتی زمان تغییر است، تغییر کنید

جردن در ۶ اکتبر ۱۹۹۳، زمانی که از بسکتبال حرفه‌ای بازنشسته شد، یکی از شوکه‌کننده‌ترین تصمیمات تاریخ ورزش را گرفت. ترک کردن بسکتبال بعد از کسب سه قهرمانی پیاپی غیرقابل درک است، اما دلایل مایکل در واقع بسیار ساده بود:

«فقط نیاز به تغییر داشتم. از فعالیت و روال تکراری خسته شده بودم و دیگر آن قدردانی سابق را احساس نمی‌کردم و این خسته‌کننده بود.

چیزهای زیادی با آن مرتبط بود – مرگ پدرم، فرصت بازی بیسبال، میل به تغییر. به عقب نگاه می‌کنم و می‌بینم که زمان ایده‌آلی برای جدا شدن از آن بود تا ببینم چه چیزی را از دست داده‌ام، ببینم بازی برای من چه معنایی دارد، ببینم لذتی را که از بازی می‌بردم، دوباره به دست آورم.»

اگرچه جردن نتوانست به عنوان بازیکن بیسبال وارد لیگ‌های برتر شود، اما مهم بود که به صدای درونش که به او می‌گفت تغییر کند، گوش دهد. او در سال ۱۹۹۵ با طراوت به NBA بازگشت و بلافاصله سه قهرمانی دیگر کسب کرد.

۱۴. بهترین بازاریابی ساده است

در ۱۸ مارس ۱۹۹۵، مایکل جردن با یک بیانیه مطبوعاتی کوتاه که تنها عبارت «من برگشتم» را در خود داشت، اعلام کرد که از بازنشستگی خارج می‌شود.

فقط دو کلمه برای جلب توجه شدید رسانه‌ها کافی بود. اولین بازی جردن پس از بازگشت با شیکاگو بولز، بالاترین امتیاز نیلسن را در میان بازی‌های عادی NBA در بیست سال گذشته به خود اختصاص داد.

اغلب، مؤثرترین راه برای انتقال پیام، رسیدن مستقیم به اصل مطلب است.

۱۵. یاد بگیرید احساسات خود را مهار کنید

«قلب چیزی است که خوب‌ها را از عالی‌ها جدا می‌کند.» – مایکل جردن

پس از کسب اولین قهرمانی NBA خود در سال 1991، مایکل جردن مثل یک بچه گریه کرد. او پس از قهرمانی سال 1996 نیز دوباره گریه کرد. در آن دو لحظه، واقعاً می‌توانید عمق سرمایه‌گذاری عاطفی جردن در بازی را ببینید.

ابراز احساسات به طور معمول نشانه ضعف تلقی می‌شود، اما برای مایکل این منبع قدرت بزرگی بود. جردن توانایی کمیابی در به حداکثر رساندن انرژی احساسی خود در عین کنترل کامل داشت.

۱۶. عاشق کاری باشید که انجام می‌دهید

«عشق یعنی هر بازی را طوری بازی کنید که انگار آخرین بازی شماست!» – مایکل جردن

جردن عاشق بسکتبال است، او حتی یک بار گفت که بسکتبال همسر اوست («وفاداری و مسئولیت را می‌طلبد و در عوض، رضایت و آرامش را به من باز می‌گرداند»).

وقتی کارتان را با عشق انجام دهید، مانند جردن، در عملکردتان درخشش خواهد داشت.

۱۷. تجارت را مثل یک بازی در نظر بگیرید

«فقط بازی کنید. خوش بگذرونید. از بازی لذت ببرید.» – مایکل جردن

شاید تصور می‌کردید «بازی‌ای» که مایکل در مورد آن صحبت می‌کند، بسکتبال است، اما او در واقع در مورد بازی تجارت توصیه‌هایی ارائه می‌دهد.

اگر فکر می‌کنید تجارت کار خسته‌کننده‌ای است، پس آن را اشتباه انجام می‌دهید. هر چه کارتان را سرگرم‌کننده‌تر کنید، انرژی و اشتیاق بیشتری برای آن به خرج می‌دهید و در نتیجه موفقیت بیشتری کسب خواهید کرد.

۱۸. گذشته را فراموش کنید

«وقتی تصمیمی گرفتم، دیگر هرگز به آن فکر نکردم.» – مایکل جردن

جردن تصمیمات سختی گرفته است، اما روی آنها تمرکز نمی‌کند.

دلیلی برای نگرانی در مورد گذشته وجود ندارد زیرا دیگر باز نمی‌گردد.

۱۹. آینده را نادیده بگیرید

«هرگز به چیزی که در خطر است فکر نکنید… اگر شروع به فکر کردن به اینکه چه کسی قهرمان می‌شود کنید، تمرکز خود را از دست داده‌اید.» – مایکل جردن

این اتفاق همیشه در بسکتبال می‌افتد: یک تیم با اختلاف امتیاز زیادی پیش می‌افتد، اما مغرور می‌شود و بازی را در ثانیه‌های پایانی می‌بازد. اشتباه آنها فکر کردن به جشن قهرمانی به جای تمرکز روی بازی در حال انجام است.

هیچ فایده‌ای ندارد که خودتان را با سناریوهای احتمالی آینده منحرف کنید. شما یک پیشگو نیستید. هیچ چیز به شکلی که تصور می‌کنید پیش نخواهد رفت. بهتر است تمرکز خود را روی بهترین استفاده از زمان حال بگذارید.

۲۰. حال را در آغوش بگیرید

«لحظه را برای لحظه زندگی کنید.» – مایکل جردن

هر لحظه‌ای که تجربه کرده‌اید، همین حالا بوده است.

اگر می‌خواهید احساس رضایت و خشنودی عمیق‌تری در زندگی خود داشته باشید، شروع به حداکثر استفاده کردن از زمان حال کنید. همین حالا شروع کن!

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *