هنگام کاهش وزن، چربی بدن شما کجا می رود؟

کاهش وزن یک هدف مشترک برای بسیاری از افراد است، اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که وقتی این پوند اضافی را از دست می دهید، چربی بدن شما واقعاً کجا می رود؟

آیا به عنوان انرژی سوزانده می شود، آیا هنگام تمرین به عضلات تبدیل می شود یا به سادگی در هوا ناپدید می شود؟

با کمال تعجب، پاسخ به این سوال آنقدرها هم که فکر می کنید ساده نیست. در واقع، سرنوشت چربی بدن شما پس از کاهش وزن موضوع تحقیقات و بحث های علمی زیادی بوده است.

من به تحقیق پرداختم و حقایق جالبی در مورد آنچه که هنگام کاهش وزن برای چربی بدن شما اتفاق می افتد کشف کردم.

بنابراین، اگر در مورد علم لاغری کنجکاو هستید و می‌خواهید بفهمید که وقتی این پوند اضافی را از دست می‌دهید، چربی بدنتان به کجا می‌رود، به خواندن ادامه دهید!

 

وقتی وزن کم می کنید، چربی بدن شما کجا می رود؟

خب، بنابراین در اینجا معامله  از دست دادن چربی است – بدن شما آن را به دی اکسید کربن و آب تجزیه می کند. شما دی اکسید کربن را بیرون می دهید و آب در مایعات بدن شما مخلوط می شود تا زمانی که به صورت ادرار یا عرق خارج شود.

وقتی 10 پوند چربی (4.5 کیلوگرم) از دست می دهید، حدود 8.4 پوند از طریق تنفس از بدن خارج می شود و بقیه به آب تبدیل می شود.

فقط برای این که بدانید، از دست دادن چربی به این معنی نیست که شما به طور جادویی آن را به عضله تبدیل می کنید. آنها چیزهای کاملاً متفاوتی هستند و شما نمی توانید یکی را با دیگری تغییر دهید.

مردم اغلب بر این باورند که چربی در حین ورزش یا زمانی که کالری دریافتی خود را کاهش می دهند به انرژی تبدیل می شود. علیرغم اینکه تا حدی دقیق است، توضیح دقیق تری از آنچه برای چربی پس از خروج از بدن اتفاق می افتد وجود دارد.

مقاله‌ای در BMJ به کتاب «افسانه‌های بزرگ چربی» نوشته روبن میرمن، فیزیکدان استرالیایی، اشاره دارد که استدلال می‌کند این باور سنتی قانون بقای جرم را نقض می‌کند.

اما فکر نکنید که تنفس بیشتر می تواند با تبدیل چربی به دی اکسید کربن به کاهش وزن اضافی کمک کند.

تهویه بیش از حد یا تنفس می تواند منجر به سرگیجه یا غش شود و میزان دی اکسید کربن تولید شده در بدن را افزایش نمی دهد.

تنها راه افزایش آگاهانه تولید دی اکسید کربن از طریق حرکت عضلات است.

در مورد چربی و انرژی
سلول های چربی اساسا منبع انرژی هستند که بدن ما از آنها برای حرکت و انجام کارهای مختلف استفاده می کند. به علاوه، آنها همچنین به عنوان سپری برای اندام های حیاتی ما عمل می کنند و به گرم نگه داشتن ما کمک می کنند.

اما وقتی بیشتر از آنچه بدنمان نیاز دارد می خوریم (کالری بیشتری مصرف می کنیم)، انرژی اضافی به صورت چربی ذخیره می شود. و اگر این اتفاق ادامه پیدا کند، چربی های ذخیره شده به انباشته شدن ادامه می دهند و در نهایت وزن اضافه می کنیم.

 

چربی چیست؟

 

بدن شما دارای دو نوع بافت چربی یا چربی بدن است. نوع اول، بافت چربی سفید نامیده می شود و مسئول ذخیره انرژی و آزادسازی اسیدهای چرب زمانی است که بدن شما به سوخت نیاز دارد. این نوع چربی بیشتر در زیر پوست و اطراف اندام های شما یافت می شود.

به آن چربی احشایی نیز می گویند و در اطراف اندام های شما جمع می شود و بیشتر باعث افزایش وزن در ناحیه میانی می شود که به آن چربی شکمی نیز می گویند. بنابراین، اگر به دنبال کاهش وزن هستید، هدف قرار دادن این نوع چربی ممکن است نقطه خوبی برای شروع باشد!

جالب است که نوع دوم چربی در واقع برای شما مفید است. این بافت چربی قهوه ای نامیده می شود و نقش کلیدی در تنظیم دمای بدن شما دارد.

برخلاف چربی سفید معمولی که انرژی را ذخیره می کند، چربی قهوه ای در واقع کالری می سوزاند تا شما را گرم نگه دارد. و این همه چیز نیست – چربی قهوه ای مویرگ های بیشتری نسبت به چربی سفید دارد، به این معنی که به انتقال مواد مغذی و اکسیژن مهم در سراسر بدن کمک می کند.

به طور خلاصه، هدف سلول های چربی ذخیره انرژی برای نیازهای آینده است. علاوه بر این، چربی به عنوان وسیله ای برای عایق کردن بدن و محافظت از اندام های آن عمل می کند.

با گذشت زمان، اگر انرژی ذخیره شده مورد استفاده قرار نگیرد، به تری گلیسیرید تبدیل می شود که منجر به اضافه چربی می شود که می تواند بر شکل بدن و سلامت شما تأثیر بگذارد.

با این حال، پرخوری و داشتن یک سبک زندگی کم تحرک می تواند منجر به تجمع سلول های چربی و افزایش وزن و حتی چاقی شود.

 

بدن شما چگونه از انرژی استفاده می کند؟

بدن انسان از انرژی به طرق مختلفی استفاده می کند که برخی از آنها ممکن است شما را شگفت زده کند.

حتی زمانی که در حالت استراحت هستید، قلب، ریه ها و مغز شما برای عملکرد به انرژی نیاز دارند که به عنوان متابولیسم پایه شناخته می شود.

وقتی از نظر بدنی فعال هستید، چه در حالت ایستاده یا حالت نشسته یا دویدن در یک ماراتن کامل، عضلات شما به انرژی نیاز دارند. و آن را از طریق متابولیسم چربی یا چربی سوزی دریافت می کند.

علاوه بر این، هنگامی که شما غذا مصرف می کنید، سیستم گوارش شما برای تجزیه و ذخیره مواد مغذی به انرژی نیاز دارد.

 

 

چگونه ورزش بر چربی بدن تأثیر می گذارد؟

هنگامی که ورزش می کنید، چربی بدن شما فرآیندی را طی می کند که در آن عضلات گلیکوژن ذخیره شده را برای انرژی می سوزانند. این روند بیشتر تقویت می شود زیرا ورزش جریان خون را به عضلات و سلول های چربی افزایش می دهد.

در نتیجه، چربی‌ها با سرعت بیشتری آزاد می‌شوند و برای انرژی در سلول‌های عضلانی استفاده می‌شوند که منجر به مصرف انرژی بیشتر می‌شود.

فعالیت های بدنی که باعث تسریع کاهش چربی از طریق تعریق و بازدم می شود عبارتند از:

تمرینات هوازی

شنا کردن

دویدن

پیاده روی

دوچرخه سواری

رقصیدن

زومبا

یوگا

 

گنجاندن یک رژیم غذایی با کالری محدود و غنی از مواد مغذی همراه با یک برنامه ورزشی مناسب می تواند احتمال کاهش چربی را افزایش دهد، نه اینکه صرفاً به رژیم غذایی یا ورزش به تنهایی تکیه کنید.

علاوه بر این، ساخت توده عضلانی می تواند به سوزاندن کالری بیشتر کمک کند و به طور بالقوه سرعت متابولیسم پایه شما را افزایش دهد.

ورزش همچنین سرعت تنفس شما را افزایش می دهد و باعث می شود تا CO2 بیشتری از بدن شما در طول فعالیت بدنی دفع شود.

 

موارد جانبی از دست دادن چربی

اینجاست که همه چیز با هم جمع می‌شود، و همچنین مشکل اصلی سؤال اولیه ما – “وقتی وزن کم می‌کنید چربی بدن شما کجا می‌رود؟”

در طی فرآیند تجزیه چربی بدن برای انرژی، فرآیندهای پیچیده درون سلول ها دو محصول جانبی اصلی یعنی دی اکسید کربن و آب را آزاد می کنند.

فرآیند تنفس دی اکسید کربن را دفع می کند، در حالی که بدن آب را از طریق تعریق، ادرار یا هوای بازدمی دفع می کند.

هنگام ورزش، به دلیل افزایش تنفس و تعریق، دفع این محصولات جانبی به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

 

چربی را نمی توان از بین برد

حفظ کاهش وزن می تواند بسیار چالش برانگیز باشد و یکی از دلایل آن ماهیت سلول های چربی در بدن ما است.

اساساً، زمانی که کالری بیشتری نسبت به بدن خود مصرف می‌کنیم، سلول‌های چربی ما هم از نظر اندازه و هم از نظر تعداد افزایش می‌یابند.

برعکس، وقتی وزن کم می‌کنیم، تعداد سلول‌های چربی ثابت می‌ماند، اما اندازه آنها می‌تواند کاهش یابد.

با این حال، این بدان معناست که سلول‌های چربی هنوز وجود دارند و بدون تلاش مناسب برای حفظ کاهش وزن، می‌توانند به راحتی دوباره مملو از چربی شوند و بزرگ شوند.

مطالعات نشان می دهد که این پدیده ممکن است دلیل مهمی باشد که باعث می شود بسیاری از افراد برای کاهش وزن تلاش کنند.

 

پاراگراف پایانی

برای کاهش وزن، رژیم غذایی و ورزش کلیدی هستند.

مصرف کالری کمتر برای ایجاد کسری کالری کافی باعث می شود که چربی ها از سلول های چربی آزاد شده و به عنوان انرژی برای ورزش استفاده شود که باعث افزایش تعریق و تنفس می شود و در نتیجه به کاهش چربی کمک می کند.

با این حال، به خاطر داشته باشید که ترکیب بدن و نیازهای دریافتی غذا برای شما منحصر به فرد است و سلامتی کلی شما نباید در تلاش برای کاهش وزن نادیده گرفته شود.

اگر به دنبال چیزی هستید که به بدن شما کمک کند چربی بیشتری بسوزاند، از مربیان یوجیم کمک بگیرید.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *