چگونه اکسیژن بر عملکرد عضلات تأثیر می‌گذارد؟

چگونه اکسیژن بر عملکرد عضلات تأثیر می‌گذارد؟

همانطور که می دانیم بدن ما برای زنده ماندن به اکسیژن نیاز دارد، اما ما اغلب اهمیت آن را در توانایی های ورزشی و عملکرد عضلات نادیده می گیریم. ورزشکاران رده بالا در هر ورزشی برای تزریق این مولکول انرژی بسیار مورد نیاز به بدن خود قبل و بعد از ورزش به گزینه های اکسیژن قابل حمل روی می آورند. هنگامی که متوجه ارزش اکسیژن برای عملکرد عضلات خود شدید، ممکن است بخواهید همین کار را انجام دهید. با اکسیژن پلاس (O+) می توانید یاد بگیرید که چگونه اکسیژن بیشتری دریافت کنید یا ATP را در ماهیچه های خود افزایش دهید، سپس با اکسیژن رسانی بر آنها مسلط شوید.

هنگام ورزش چه اتفاقی برای عضلات شما می افتد؟

تنفس سلولی فرآیندی است که در آن ماهیچه های شما از اکسیژن برای تولید انرژی ATP استفاده می کنند. این فرآیند ساده است. بدن شما اکسیژن را از هوای محیطی که تنفس می کنید به دست می آورد. وارد جریان خون می شود و به ماهیچه های شما منتقل می شود، جایی که بخشی از آن بلافاصله استفاده می شود و بقیه توسط ترکیبی به نام میوگلوبین ذخیره می شود. چه ورزش کنید چه نکنید، اکسیژن بدن شما برای تجزیه گلوکز و ایجاد سوخت برای ماهیچه های شما به نام ATP استفاده می شود.

در طول ورزش، ماهیچه های شما باید سخت تر کار کنند که باعث افزایش نیاز آنها به اکسیژن می شود. به همین دلیل است که تنفس و ضربان قلب شما افزایش می یابد: برای کمک به کشیدن اکسیژن بیشتر به جریان خون. همانطور که ورزش می کنید، اکسیژنی که به ماهیچه های شما می رسد هرگز از بین نمی رود، بلکه گلوکز موجود را به ATP تبدیل می کند.

پس چه اتفاقی می افتد که بدن شما از اکسیژن تمام می شود یا سایر سیستم های شما به سادگی نمی توانند آن را به اندازه کافی سریع به ماهیچه های شما برسانند؟ ماهیچه های شما به جای انرژی، گلوکز را به اسید لاکتیک تبدیل می کنند، ورزش بی هوازی شروع می شود، خروجی قدرت کاهش می یابد و خستگی شروع می شود. متأسفانه، ورزش بی هوازی تنها برای مدت کوتاهی قبل از اینکه ماهیچه های شما به طور کامل از انرژی خالی شوند و خسته شوند، می تواند ادامه یابد.

اکسیژن همچنین نقش بسیار مهمی در روند ریکاوری ایفا می کند زیرا به بازگرداندن سطح ATP قبل از ورزش کمک می کند و به کبد شما در تجزیه اسید لاکتیک به کربوهیدرات های ساده کمک می کند. به همین دلیل است که بسیاری از ورزشکاران حرفه ای “cool down” انجام می دهند. حرکات سرد کردن باعث می شود اکسیژن بیشتری بعد از تمرینات شدید وارد بدن شود و در نتیجه روند بهبودی را تسریع کند.

مهم نیست از چه زاویه ای به آن نگاه کنید، هر چه اکسیژن بیشتری در بدن خود در حین و بعد از ورزش داشته باشید، عملکرد بهتری خواهید داشت و سریعتر ریکاوری می شوید. اکسیژن تفریحی Oxygen Plus را قبل از تمرین بعدی خود برای کمک به بدنتان جهت بهبودی بهتر و سریعتر، امتحان کنید.

همچنین بخوانید >> اکسیژن و نقش حیاتی آن در ورزش

اکسیژن تراپی و ورزش

هنگام کاهش وزن، چربی بدن شما کجا می رود؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *